Opowieści archeologiczne
05 września 2024 r. byliśmy na rajdzie rowerowym w Czermnie. UMCS w Lublinie i Uniwersytet Rzeszowski prowadzą tam wykopaliska. Zaproszenie dostaliśmy od Pani dr Katarzyny Radziwiłko. Profesorowie, doktorzy i studenci uczelni opowiedzieli nam na czym polega praca archeologa i co ukrywają okoliczne ziemie.
Badania archeologiczne w Czermnie, w odległości ok. 1 km na poł. wsch. od wsi wykazały, że na bagnistych łąkach znajdują się pozostałości rozległego kompleksu osadniczego złożonego z grodziska, podgrodzia i kilku osad oraz cmentarzysk. W obrębie wałów, na dziedzińcu są pozostałości studni grodowej, jeszcze dziś okresowo wypełniające się wodą. Samo grodzisko znajduje się w rozgałęzieniu Sieniochy – lewego dopływu Huczwy.
Ranga znalezisk, takich jak brązowe enkolpiony-relikwiarze, kamienna ikonka, głowice buław, szpila kościana z główką w kształcie orła, ślady tresury niedźwiedzi, ozdoby, przypadkowe znalezisko zdobionego kiścienia, świadczy o znaczenie grodu jako centrum Grodów Czerwieńskich.
 
Więcej zdjęć na facebooku szkolnym