Międzynarodowy  Dzień Języka Ojczystego

Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

     Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. 

   W tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się także uczniowie naszej szkoły. Podczas lekcji języka polskiego poznawali tajniki naszej mowy, prezentowali ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijali słownictwo, ćwiczyli poprawność ortograficzną, brali udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową. Uczniowie wykonali także plakaty promujące poprawność językową oraz poświęcone polskim laureatom literackiej Nagrody Nobla. Przedstawiciele klas VII i VIII wzięli udział w turnieju „Licz się ze słowami”.

Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco

I miejsce klasa VIII b: Agnieszka Semaj, Lena Jóźwiak, Kamil Semaj

II miejsce klasa VIII a: Katarzynę Koryszko, Martynę Maćkowską, Oliwę Płonkowską

III miejsce przypadło klasie VII a: Maciej Bodejko, Jakub Łukaszczyk, Kacper Wołoszyn.

Uroczystość przygotowały: p. Elżbieta Gałecka – Szwaczkiewicz, p. Danuta Wójtowicz i p. Anna Woś.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.