LEKCJA GEOGRAFII INACZEJ

Już od ery śmiałych portugalskich poszukiwaczy El Dorado, którzy wytyczyli mapę linii brzegowej Brazylii, ten ogromny kraj przyrodniczej obfitości, z widokami tryskających wodospadów, bezkresnej dżungli, ogromnych rzek i przepięknych piaszczystych, białych plaż nadal przyciąga podróżników z całego świata.

Wśród nich są też ludzie młodzi, szukający przygód, chcący poznawać świat i dzielić się swoją wiedzą, obserwacjami, spostrzeżeniami z uczniami szkół.
Takie „Spotkanie z Podróżnikiem”, w naszej szkole odbyło się 19 listopada 2019 roku.
Tematem spotkania była Amazonia.
Spotkanie zorganizowane został przez nauczycielkę geografii panią Annę Piluś.

Oglądając prezentację słuchając opowiadań, przeżytych przygód, uczniowie prawie oko w oko stanęli z dzikim światem tropikalnego lasu, w którym żyją ostatnie nieskażone cywilizacją ludy świata.
Amazonia to wilgotny las liściasty w dorzeczu Amazonki. Sama rzeka przepływająca przez Peru i Brazylię jest największą rzeką na świecie pod względem powierzchni dorzecza i zasobności wód.
Teren dżungli amazońskiej zajmuje obszar siedmiu milionów kilometrów kwadratowych, natomiast sam las zajmuje około 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, na terenie dziewięciu państw, z czego największy obszar leży w Brazylii (60 procent lasu deszczowego). Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych świata oraz największy, najbogatszy gatunkowo obszar na planecie. Jeden na dziesięć znanych gatunków na świecie mieszka w dżungli amazońskiej. Tu występuje także największa różnorodność gatunków roślin - według niektórych ekspertów na jednym kilometrze kwadratowym może rosnąć w przybliżeniu 75 tys. rodzajów drzew i 150 tys. gatunków wyższych roślin. Mieszka tu około 20% wszystkich ptaków Ziemi.
Do dzisiaj skatalogowano blisko pół miliona gatunków roślin o znaczeniu ekonomicznym lub kulturowym, ale nadal pozostało mnóstwo tych, które nie zostały jeszcze opisane ani nawet odkryte.
Jedne z najpiękniejszych i największych wodospadów świata, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i uważane są za jeden z cudów świata. Mieszczą się w stanie Parana na granicy brazylijsko-argentyńskiej. Wodospady spadają z wysokości 80 m w głąb wąwozu, tworząc 275 mniejszych wodospadów, nad którymi niemal przez cały rok unosi się tęcza. Diabla Gardziel, której wody 14 wodospadów z hukiem staczają się z urwiska o wysokości 90 m, tworzy jeden z niezapomnianych widoków tego rejonu. Oprócz wodospadów, ochroną objęto również tropikalne lasy i żyjące w nich zwierzęta.
Opowiadający, poinformował słuchających z wielkim zainteresowaniem uczniów, że po wylądowaniu w Brazylii (oczywiście oprócz wysokich temperatur) zaskoczyła ekipę latynoska gościnność. Brazylijczycy są niezwykle serdeczni, pozytywnie nastawieni do życia i uwielbiają przybyszów z zagranicy. Nie przeszkadza im w tym w żaden sposób bariera językowa, mimo, że znakomita większość posługuje się jedynie językiem portugalskim.
Brazylia to jednak nie tylko beztroska sielanka, wieczna rozrywka w postaci piłkarskich zmagań czy hucznego karnawału w rytmie samby. Kraj ten – jak usłyszeli uczniowie, zmaga się z wieloma problemami natury zarówno społecznej, jak i ekonomicznej. Poważnym problemem, z którym boryka się Brazylia są nierówności w społeczeństwie: bogactwo i tuż obok fawele – brazylijskie dzielnice biedy - gęsto zaludnione obszary podmiejskie, w których najbiedniejsi mieszkańcy żyją w skrajnych warunkach, co jest szokujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, jak rozwinięta jest brazylijska gospodarka. Szczególnie dramatycznie wygląda to w kontraście z nowoczesnymi centrami ogromnych aglomeracji miejskich – obrazuje to znakomicie podział społeczeństwa.
Dzieci i młodzież, poznały życie w słynnym brazylijskim mieście – Rio de Janeiro i usłyszały o odbywającym się tam powszechnie znanym na świecie karnawale.
Opowieści o Brazylii bardzo zainteresowały uczniów, którzy w skupieniu i z zainteresowaniem słuchali i oglądali fotografie oraz przywiezione z dalekiej podróży eksponaty. Na zakończenie zasypali podróżnika ogromem pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.
Relację przygotowała pani Anna Piluś.
Zdjęcia wykonała pani Elżbieta Bieńkowska Bulisz.